twitter facebook google1
İzmir:
İstanbul:
Ankara:
Aydın:
Muğla:
       USD: EUR: GBP:
KEMALPAŞA OTO PAZARININ RUHSATI VAR MI?


KEMALPAŞA OTO PAZARININ RUHSATI VAR MI?

  ERTAN YILDIZ

Kemalpaşa Açık Oto Pazarı için şok iddialar… İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde hafta sonları kurulan açık oto pazarının ruhsatının sahte olduğu ileri sürüldü! 

Yasal yönetmeliklere uymadığı ve Kemalpaşa Belediyesi tarafından denetlenmediği belirtilen oto pazarının, kaçak çalıştırıldığı, Belediye kayıtlarında hiçbir evrağının bulunmadığı iddia edildi. 
 
Hafta sonları 2-3 bin araç sahibinin 10 TL giriş ücreti ödeyerek, aracını satmak üzere akın ettiği Kemalpaşa Açık Oto Pazarı’nın ruhsatsız, kaçak çalıştırıldığı öne sürüldü. Yasal yönetmelikler çerçevesinde çalıştırılmasının mümkün olmadığı öne sürülen Oto Pazarı için, Kemalpaşa Belediyesi’nin de denetim yapmadığı bildirildi.  
 
1 Ayda 100 Bin TL’nin üzerinde giriş ücretinin tahsil edildiği pazarın Maliye tarafından da denetime alınmadığı iddia edilirken, asılması zorunlu vergi levhası, ruhsat gibi belgelerinde sadece pazar günleri, pazar açıkken yazıhaneye asıldığı, pazar dağıldığında kaldırılıp götürüldüğü, hafta içinde de işletmeye ait hiçbir yasal belgenin asılı bulundurulmadığı öğrenildi. 
 
Ruhsatı Belediye verdiyse; neden arşivde evrakları yok?
 
Mart 2009 seçimleri öncesinde Belediyelikten Mahalleye dönüştürülüp, Kemalpaşa İlçesine bağlanan eski Ulucak Belde sınırları içinde bulunan Kemalpaşa Açık Oto Pazarı ruhsatının, dönemin Ulucak Belediyesi tarafından verildiği savlanırken; yaptığımız araştırmalara göre, ruhsatın izine rastlayamadık! Kemalpaşa Belediyesi arşivinde işletmeye ait hiçbir belge, kayıt bulunmadığı ortaya çıkarken; Kemalapaşa Belediyesi’nin en küçük bir denetim ve yaptırımda bulunmaması, akıllara “kollanıyor mu” sorusunu getirdi! Kemalpaşa Belediyesi’nin kaydı bulunmayan bir işletmeden yasal gelirlerini elde etmesinin de mümkün olmadığına göre; sorularımızı Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’ya ve Oto Pazarı işletmecilerine yöneltiyoruz:
 
1- Kemalpaşa Belediye Başkanı sayın Rıdvan Karakayalı, Kemalpaşa Açık Oto Pazarına ilişkin, Belediyeniz arşivinde herhangi bir belge, kayıt bulunuyor mu?
 
2- Ulucak Belediyesi zamanında ruhsat verildiği savlanan işyerine ilişkin belgeler, Ulacak Belediyesi "lav" olduktan sonra; Kemalpaşa Belediyesine teslim edilmedi mi?
 
3- Belediye arşiv ve kayıtlarında yer almamış bir işyerinden, belediyelerin yasal gelirlerini elde etmesi mümkün mü? 
 
4- Hiçbir kaydı bulunmayan bir işletmenin çalıştırılmasına Kemalpaşa Belediyesi göz mü yumuyor? Yarım metrelik pazarcı tezgahına işgaliye kesen Kemalpaşa Belediyesi, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulu işletmeyi nasıl oluyor da göremiyor?
 
5- Kaydı bulunmayan bir işletmenin, ruhsatının bulunmasınında mümkün olmadığına göre; bu işletme Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Meclis Üyeleri ya da Bürokratlar tarafından mı korunup kollanıyor?
 
6- Başkanlıkta  4 yılı geride bırakacak olan Rıdvan Karakayalı’nın neden aklına gelmez böylesine hareketli bir yeri denetlettirmek? 
 
7- Kemalpaşa Belediyesi’nin yasal kayıtları bulunmayan bir işletmeden, yasal gelirlerini de elde edemeyeceğine göre; Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, görevini kötüye kullanma, kamuya zarar verme suçu işlemiyor mu?
 
8- Kemalpaşa Belediyesi’nde kaydı bulunmayan, başkaca “çakma” ruhsatlı işletmeler Kemalpaşa’da bulunuyor mu?
 
9- Ola ki; bu işletmenin Ulucak Belediyesi tarafından verildiği savlanan ruhsatı var…! Ulucak Belediyesi lav olduğuna göre; ruhsatı neden Kemalpaşa Belediyesi yenileyemez?
 
10- Ruhsatına ilişkin belegeleri bulunmayan bir işletmeyi, Kemalpaşa Belediyesi denetlemeyi düşünüyor mu?
 
11- Hafta sonları 2-3 Bin otomobilin giriş yaptığı Pazar, Maliye yetkilileri tarafından denetleniyor mu? Girişten elde edilen gelir kayıt altına alınıyor mu?
 
12- Böylesine para trafiğinin döndüğü kaçak bir işletme, kimler tarafından ne amaçla korunur kolanır? İşletmeci ile birilerinin arasında “duygusal” çark mı dönüyor?
 
 
Sorularımıza yanıt için: ertanyildiz61@gmail.com 
       
 
06/03/2013 14:42
Yazarlar
Son Dakika