twitter facebook google1
İzmir:
İstanbul:
Ankara:
Aydın:
Muğla:
       USD: EUR: GBP:
'Çete' operasyonunda 13 tutuklama...


'Çete' operasyonunda 13 tutuklama...

 

İzmir merkezli üç ilde düzenlenen çete operasyonu sonrası dün adliyeye sevk edilen 23 kişiden 8’si serbest bırakıldı. Akşam saatlerinde mahkemeden 13 kişi için tutuklama kararı çıktı. Bu arada operasyona yol haritası çizen dolandırıcılık görüntüleri ortaya çıktı. Şok iddia ise subaylara kadın rüşveti!
 
Kent haftaya şok bir operasyonla başlamıştı. Organize suçlar konusunda etkin çalışmalara imza atan İzmir Emniyeti, İzmir merkezli üç ilde yapılan operasyonda çıkar amaçlı çete kurmak, tehdit, şantaj, baskı ile işyeri ele geçirmek ve adli yargılamayı etkileme girişimleri gibi suçlamalar nedeniyle 30 kişiyi gözaltına almıştı.
 
Çete'de ikinci dalga: Alabay teslim oldu, 4 yeni gözaltı
 
Dev operasyonun üçüncü gününde sorguları tamamlanan 7 kişi serbest kalırken, gözaltı kararı çıkmasına rağmen Emniyete getirilemeyen tek isim CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay’dı… Alabay Perşembe’nin gününün ilk saatlerinde avukatıyla Emniyete gelerek teslim oldu ve yoğun bir ifade mesaisi başladı. Alabay’ın ifadesini alırken operasyonda ikinci dalga yaşandı. 3’ü avukat 4 yeni isim daha gözaltına alındı. Yine Perşembe günü 23 kişi adliyeye sevk edilmişti.
 
MAHKEMEDEN 13 TUTUKLAMA KARARI 
 
Operasyonda bugün de hareketli saatler yaşandı. Adliyeye sevk edilen 23 kişiden 8’i savcı tarafından serbest bırakıldı. Savcı gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen 15 kişinin sorgusunu akşam saatlerinde tamamladı. Mahkemeye sevk edilen 15 kişiden aralarında çete liderliğiyle suçlanan İzmir'in ve Karşıyaka'nın tanınmış avukatı ve CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay'ı yeğeni Devrim Alabay, Barış Akyol, Hışman Alabay, Ali Alabay, İzzet Mercan'ın da bulunduğu 13 kişi tutuklandı. 
 
Adnan Alabay ve gözaltına alınan 3'ü avukat 4 yeni ismin Emniyet’teki ifadeleri ise sürüyor.
 
TUTUKLULANANLARIN LİSTESİ  
 
Devrim Alabay, Arif Alabay, Ali Alabay, Hışman Alabay, Aslı Deniz Ceyhan Tokat, M.Hüseyin Tümgan, İzzet Mercan, H.Taha Kuşoğlu, Barış Akyol, Kaplan Alabay, K.Cevat Saatçi, Cevdet Seven, Ali Yavaş 
 
ALABAY “SUÇ İŞLMEMEDİM” DEDİ
 
Teslim olduktan sonra sorgulaması emniyette devam eden İlçe Başkanı Alabay’ı Büyükşehir Belediyesi davasının avukatlarından Nilay Kökkılıç ziyaret etti. Yeşilyurt Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nde Alabay ile görüşen Kökkılıç, son durum hakkında bilgi aldı. Alabay sağlık sorunları yaşadığı ve şeker hastalığı problemi olduğu için önce teslim olmadığını ifade ederken operasyonun kendisini yıprattığını söyledi. Ziyarete ilişkin detayları paylaşan Kökkılıç, “Sayın Alabay’ın sağlık durumu iyi. Oğlu ve damadı başta olmak üzere yakınları gözaltına alınınca sağlık sorunu yaşamış. Kendisi bana ‘40 yıldır siyaset yapıyorum. Büyükşehir Belediyesi’nde imar komisyonu gibi önemli komisyonlarda görev aldım. Bu zamana kadar en ufak bir yanlışım olmadı. Bu süreci hak etmediğimi düşünüyorum. Suç işlemedim. Haksız yere gözaltına alındık. Adalet er geç tecelli edecek’ dedi. Gözaltı süresi ve belirsizlik olunca zaman zaman sorunlar çıkar. En kısa zamanda sonuç alınacaktır” dedi.
 
AVUKATLARDAN İTİRAZ
 
Adliyeye sevk edilen 23 kişiden 8’nin serbest bırakılması sonrası halen gözaltında olan 15 kişinin avukatlarından itiraz geldi. 4 günlük gözaltı süresinin dolduğunu belirten avukatlar, müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti.
 
 
DOLANDIRICILIK GÖRÜNTÜLERE DE ORTAYA ÇIKTI
 
Bu arada çete elemanlarının, kuyumculuk yapan A.C. ve A.C. kardeşleri, sahte kimlikle gayrimenkul satışı yaparak dolandırmalarının ardından aldıkları 1 milyon 830 bin lirayı taşıdıkları sırada çekilen görüntüler de ortaya çıktı. Çete elemanlarından birisinin iki çanta içerisindeki parayı avukatlık bürosundan aldıktan sonra yöneticilerine götürdüğü belirlendi. Bu sırada çekilen güvenlik kamerası kayıtları da, polisce tek tek elde edildiği belirlendi.
 
SUBAYLARA KADIN RÜŞVETİ
 
Servis sektöründe de faaliyet gösteren çete elemanlarının, askeri personelin taşınması ihalelerinde kendilerine yardım etmesi için muvazzaf subaylardan da yardım aldıkları saptandı. Çetenin askeri personelin taşınması için girdikleri ihalelerde karar veren bir yarbay ile bir albayı otellerde ağırlayıp etkiledikleri, kadın gönderdikleri iddia edildi. İhalelerde çeteye yardım eden iki subayın önümüzdeki günlerde şüpheli sıfatıyla savcıya ifade verecekleri bildirildi.
28/12/2012 21:27
Yazarlar
Son Dakika