twitter facebook google1
İzmir:
İstanbul:
Ankara:
Aydın:
Muğla:
       USD: EUR: GBP:
Bilfen'den 4+4+4'lük yayınlar


Bilfen'den 4+4+4'lük yayınlar

 

Bilfen Yayıncılık, 4+4+4 sistemine göre hazırlanan 158 yayınla yeni öğretim yılına hazır. Bilfen Yayıncılık ve Biltest Yayıncılık adıyla öğrencilerle buluşacak yayınlar, Bilfen Okulları ve Biltest dershanelerinde derse giren öğretmenler tarafından hazırlandı.
 
Yayınların hazırlanmasında Bilfen Okulları’nda da uygulanan ‘Bloom Taksonomisi’ ilkeleri temel alındı. Diğer öğretim sistemlerindeki bilgi-ölçme yönteminden farklı olarak Bloom Taksonomisi ‘bilgi, kavrama, uygulama ve analiz’ basamaklarından oluşuyor. 
 
Böylece ezberciliğin değil öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanıyor. Yayınlarda sorular yalnızca ölçmenin değil, öğrenmenin de bir parçası olarak görülüyor. Her sorudan öğrenmenin pekiştirilmesi için faydalanılıyor. Bu kazanımların sağlanabilmesi için de sorular ‘özel bir stratejiyle’ hazırlanarak, hangi düzeyde başlayıp hangi düzeyde bittiklerine dikkat ediliyor. Öğrencilerin sınıf düzeylerine göre kitaplarda bilgi, kavrama, uygulama, analiz ve senteze yer verilerek öğrenme sağlanıyor. 
 
Bilgiyi doğru vermenin ve doğru soru sormanın başarıyı getirdiğini belirten Bilfen Yayıncılık Genel Müdürü Burcu Yağcı, şöyle konuşuyor: Doğru soru çocuğun zihinsel sürecini geliştirir. Nitelikli sorularla eğitim alan öğrenci daha avantajlıdır. Kitaplarımız öğrenciyi yorum yapmaya zorluyor. Bunun için 4. ve 5. sınıf yayınlarımızda  ‘karma test’ uyguluyoruz. Öğrencilerimizin teste geçiş yapmaları için bu şarttır. Doğru cevapla yetinilmeyerek öğrenciye ‘sizce neden?’ sorusunu yöneltiyor ve yanıtlamasını istiyoruz. Sınavlar yorum yapan öğrenci istiyor. Ülkemizde yapılan sınavları göz önüne aldığımızda bilgiden, uygulamadan, analizden ve kavramadan sorular sorulduğunu çok net tespit edebiliriz. Kitaplarımız öğrencileri buna hazırlıyor. Başarı geleneğimiz kitaplarımızla devam edecek" diyor.
 
Yayınlar okul öncesi çocukların okul öncesi olgunluğunun sağlanarak okula hazır hale getirilmesinin hedeflendiği 10 kitaplık bir setle başlıyor. Birinci sınıf öğrencileri için ise 52 parçadan oluşan okuma yazma seti bulunuyor. 8. Sınıfa kadar olan yayınlar konu anlatımlı olarak hazırlandı. 1. ve 3. sınıflar arasında hazırlanan yayınlarda sorular klasik yöntemle hazırlandı. 4. ve 5.sınıflar da hazırlanan yayınlar ise karma test yöntemiyle hazırlanmış bulunuyor. Böylece çoktan seçmeli sınava hazırlanan tüm öğrenciler bilgiyi pekiştirecek ve test yöntemine uyumlu hale gelecek. 6., 7. ve 8. sınıflarda ise test sistemi ile yayınlarımızı öğrencilerimizin eğitimi adına destekliyoruz.
 
28/09/2012 19:41
Yazarlar
Son Dakika